Stephens County High School  Logo
Administration News Directory Teacher of the Year School Governance Team
About SCHS Advanced Placement Band CTAE Work - Based Learning English Exceptional Children Fine Arts Jobs for Georgia Graduates JROTC Math Media Center Physical Education Science Social Studies
Counselor Corner Class of 2019 Graduation Requirements Promotion Requirements ACT SAT College and Career Center New Hope Requirements Senior Immunizations Grade Level Information
Athletics Home Baseball Basketball Cheerleading Cross Country Football Golf Lady Indian Volleyball Riflery SCHS Athlete's Awards Soccer Softball Tennis Track and Field Wrestling
PTSO
Student Life Student Government

Lady Indian Volleyball

 

 

Sita Preston-Head Coach Heather Heaton-Assistant Coach
Work (706) 886-6825 Sonya Ellis - Assistant Coach
Cell (706) 716-5069 Isabelle Ferreira - Assistant Coach
sita.preston@stephenscountyschools.org  

 

 

Date

Day

Location

Opponent/Times

Teams

August 9

Thursday

Stephens County (Scrimmage)

Cherokee Bluff (6:00)

Varsity

August 11

Saturday

Away @ North Gwinnett

Playdate (8,11,1)

JV

August 13

Monday

Away @ Discovery

South Gwinnett (6:00)

Discovery (7:00)

C Team

C Team

August 14

Tuesday

Stephens County

Rabun County (5:00)

Ogelthorpe (7:00)

JV/Varsity

JV/Varsity

August 15

Wednesday

Away @ West Hall

West Hall (5:00)

Dawson (6:00)

C Team

C Team

August 16

Thursday

Stephens County

Dawson County (5:00)

Habersham County (7:00)

JV/Varsity

JV/Varsity

August 18

Saturday

Away @ Cherokee Bluff

Tallulah Falls (2:00)

Cherokee Bluff (3:00)

Lumpkin County (400)

Varsity

Varsity

Varsity

August 20

Monday

Away @ Rabun County

Fannin County (6:00)

Rabun County (7:00)

JV/Varsity

JV/Varsity  

August 20

Monday

Away @ Eastside

Eastside (5:30 & 6:30)

C Team

August 21

Tuesday

Stephens County

*Madison Co. (5:00)

*Oconee Co. (7:00)

JV/Varsity

JV/Varsity

August 22

Wednesday

Away @ Discovery

Lakeside (6:00)

Discovery (7:00)

C Team

C Team

August 23

Thursday

Stephens County

East Hall (5:00)

White Co. (7:00)

JV/Varsity

JV/Varsity

August 27

Monday

Away @ West Hall

West Hall (5:00)

Cherokee Bluff (6:00)

C Team

C Team

August 28

Tuesday

Away @ No. Oconee

*St. Pius X (5:00)

*Madison (6:00)

Varsity

Varsity

August 29

Wednesday

Stephens County

Franklin (5:00)

Franklin (6:00)

C Team

C Team

August 30

Thursday

Away @ Cherokee Bluff

Cherokee Bluff (5:00)

Winder Barrow (6:00)

Chestatee (6:00)

C Team/Varsity

C Team

Varsity

September 4

Tuesday

Away @ North Hall

West Hall (6:00)

North Hall (7:00)

C Team

C Team

September 5

Wednesday

Away @ Dawson Co.

Dawson County (5:00)

Chestatee (6:00)

JV/Varsity

JV/Varsity

September 6

Thursday

Stephens County

Jackson County (5:00)

Cedar Shoals (7:00)

JV/Varsity

JV/Varsity

September 11

Tuesday

Away @ Hart County

Hart County (5:00)

Jefferson (6:00)

JV/Varsity

JV/Varsity

September 13

Thursday

Away @ White County

White County (4:00)

White County (6:00)

Union county (7:00)

C Team

JV/Varsity

JV/Varsity

September 15

Saturday

Away @ Apalachee

Playdate

C Team

September 18

Tuesday

Away @ Oconee

*North  Oconee (6:00)

*Oconee (7:00)

JV/Varsity

JV/Varsity

September 19

Wednesday

Stephens County

West Hall (5:00)

Franklin (7:00)

C Team

C Team

September 22

Saturday

Away @ East Jackson

Playdate

Varsity

September 24

Monday

Away @ White County

White County (5:00)

Dawson (6:00)

C Team

C Team

September 25

Tuesday

Away  @ Jackson County

Jackson County (5:00)

Westminster Christian (6:00)

JV/Varsity

JV/Varsity

September 26 Wednesday Stephens County Franklin County (6:00) SR Night Varsity

September 27

Thursday

Away @ East Hall

East Hall (5:00)

Jackson County (6:00)

Varsity

Varsity

October 2

Tuesday

Away @ No. Oconee

*North  Oconee (6:00)

*St. Pius X (7:00)

JV/Varsity

JV/Varsity