Stephens County High School Home
Administration Partners In Education News Asbestos Management Plan Directory GACHE Mobile Site SCHS Books Teacher of the Year Calendar
About SCHS 9th Grade Academy Advanced Placement Band CTAE Work - Based Learning Drivers Education English Exceptional Children Fine Arts Jobs for Georgia Graduates JROTC Math Media Center Physical Education Science Social Studies
Counselor Corner Class of 2014 Graduation Requirements Promotion Requirements Study Island & USA Testprep ACT SAT College and Career Center New Hope Requirements Senior Immunizations
Athletics Home Baseball Basketball Cheerleading Cross Country Football Golf Riflery Soccer Softball Tennis Track and Field Wrestling
PTSO WAR CRI
Photo Albums
arrowhead.png

Coaches

Jake Setzer, Head Coach

Jason Kohl
Colby McClain
Bryant Rogowski
Clint Sanders (Strength Coach)
Brett Sanders (Chaplain)
Bill Maynard (Tournament Director / Trainer)

Wrestling Schedule

SCHS JV Wrestling 2013-2014

Day

Date

Time

Opponent

Location

Sat

11-23-13

TBA

JV Trojan War

North Hall

Tue

12-3-13

5:00

Franklin Co & Madison Co

Home

Sat

12-7-13

TBA

Falcon JV Duals

Flowery Branch

Sat

12-14-13

TBA

JV John Smith Round Robin

Lumpkin Co

Sat

12-21-13

TBA

Junior Panther

Jackson Co.

Wed

1-8-14

5:00

Franklin Co & Rabun Co

Home

Fri

1-17-14

4:30

Freshman Friday; Hart,

North Hall, Madison, Elbert

Home

Fri

1-24-14

 

King

 

Sat

1-25-14

 

of The Hill

Collins Hill

 

SCHS Varsity Wrestling 2013-2014

 

Day

Date

Time

Opponent

Location

Fri

Sat

12-6-13

12-7-13

5:00

10:00

King of

The Mountain

Towns

County

Tue

12-10-13

 

Walhalla & Rabun Co.

Walhalla

Fri

12-13-13

 

John Smith Duals

Lumpkin Co.

Sat

12-14-13

 

John Smith Traditional

Lumpkin Co.

Tue

12-17-13

5:00

Seneca SC, Swain NC 

& Banks Co.

Arena

Fri

12-20-13

4:00

North Hall and Lumpkin Co.

North Hall

Sat

12-28-13

9:30

Arrowhead Classic

Arena

Sat

1-4-14

 

REGION DUALS

Walnut Grove

Tue

1-7-14

5:30

Union Co.

Union Co.

Fri

Sat

1-10-14

1-11-14

 

STATE DUALS

(Top 2 Teams @ Region duals)

Macon

Centreplex

Tue

1-14-14

5:30

Clarke Central & West Oak

Arena

Thu

1-16-14

5:30

Hart Co. & Rabun Co.

Hartwell

Sat

1-18-14

9:00

James Orr Invitiational

Robbinsville NC

Tue

1-21-14

5:30

Franklin Co. & Rabun Co.

Franklin Co.

Sat

1-25-14

10:00

NEGA Championships

Arena

Sat

2-1-14

 

Traditional Region Tournament

Chestatee HS

Fri

Sat

2-7-14

2-8-14

 

 

TRADITIONAL EASTERN

SECTIONAL TOURNAMENT

Lanier HS

(Top 4 @ Region)

Thu

Fri

Sat

2-13-14

2-14-14

2-15-14

 

GHSA

STATE TRADITIONAL

TOURNAMENT

Gwinnett

Arena

(Top 8 @ Sectional)