Skip to main content

Directory

Administration
  Michael Keown Principal
  Chuck King Assistant Principal/Athletic Director
  Shelley Langston Assistant Principal
  Jessica Simmons Assistant Principal/Curriculum
CTAE Director
  Pamela Hill CTAE Director
Math Department
  Katie Addison Math Teacher
  Kacie Brady Math Teacher
  Chris Colwell Math Teacher
  Lynne Fisher Math Teacher
  Jessica Fitzgerald Math Teacher
  Craig Hagel Math Teacher
  Austin Lord Math Teacher
  Sadie Pruitt Math Teacher
Fine Arts
  Sherry Bratten Spanish Teacher
  Loretta Colvard Chorus Teacher
  Rebecca Howard ELA/Performing Arts Teacher
  Derrick Nolen Band Teacher
  Briana Tyree Spanish Teacher
  Jmarie Weldon Spanish Teacher
Physical Education
  Erin Fleming PE/Health
  Jeremy Hughes PE/Health
  Mitchell Morrow PE/Health
  Kirk Rogers Weight Training
  Wesley Tankersley Weight Training/Head Football Coach
  Jerry Underwood PE/Health
Social Studies Department
  Laura Baker Social Studies Teacher
  Bob Dillashaw Social Studies Teacher
  Roi Hoffman Social Studies Teacher
  Timothy Lord Social Studies Teacher
  Emily Morgan Social Studies Teacher
  Jessica Norris Social Studies Teacher
  David Prather Social Studies Teacher
  Claire Segars Social Studies Teacher

Office Staff

  Debbie Bentley Attendance Clerk
  Pam Burton Office Staff
  Sarah Coleman Office Staff
  Faye Taylor Nurse
  Tara Thomas SRO
  Brianna Thomason Office Staff
CTAE
  LaDonna Bartmas Work Base Learning
  Lennia Colwell Cosmetology
  Brad Dalton Agriculture
  Stacey Hemphill Teacher
  Bailey Taylor Agriculture
  Chris Holland Welding Teacher
  Jeffrey Lovegrove Drafting
  Bradford Randall Construction Teacher
  Haley Rider Healthcare Science Teacher
  Tabitha Smith Healthcare Science Teacher
  Bree Tankersley Video Broadcast
  John Thigpen CTAE
  Brian Thomason Automotives Teacher
Guidance and Counselors
  Renee Herron Counselor
  Becky Jameson Counselor
  Kathy Thomas Counselor
Media Center
  Jill Rogers Media Specialist
  Karen Keane Media Clerk
English Department
  Lauren Ford English Language Arts Teacher
  Rocki Forester English Language Arts Teacher
  Tonya Hopper English Language Arts Teacher
  Rebecca Howard ELA/Performing Arts Teacher
  Alicia Hunnicutt English Language Arts Teacher
  Maribel Montgomery-Anderson English Language Arts Teacher
  Amanda Rogowski English Language Arts Teacher
Science Department
  Loren Adams Science Teacher
  Crystal Cannon Science Teacher
  Kenzie Cash Science Teacher
  Chris Doud Science Teacher
  Tammy Kennedy Science Teacher
  Greg McCall Science Teacher
  Lea Mitchell Science Teacher
  Timmi Shawler Science Teacher
JROTC
  David Priatko JROTC
  David Turpin JROTC
Paraprofessionals
  Mark Barrett Staff
  Dena Brawner Staff
  Lisa Crunkleton Staff
  Iieyana Daves Staff
  Sonya Ellis Staff
  Paige Goss Staff
  Heather Heaton Staff
  Connie Keeling Staff
  Courtney King Staff
  Kerry Looney Staff
  Carolyn Scott Staff
  William Trimier Staff
Exceptional Children
  Kim Babbit Teacher
  Bobbie Broussard Teacher
  Tonya Crowe Teacher
  Amanda Duncan Teacher
  Alex Fernandez Teacher
  Kira Floyd Teacher
  Charnell Giles Teacher
  Cody Honeycutt Teacher
  Kathleen Horak Teacher
  Ann Hunt Teacher
  David Poffenberger Teacher
  Michael Thomas Teacher
  Brad Whitfield Teacher
  Robert Worsley Teacher